Themes - Twenty Twenty-One - en to es_CR translation catalogue (146 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
es_CR: Twenty Twenty-One es un lienzo en blanco para sus ideas y hace que el editor de bloques sea el mejor pincel. Con nuevos patrones de bloques, que le permiten crear un hermoso diseño en cuestión de segundos, los colores suaves de este tema y el diseño llamativo, pero atemporal, permitirán que su trabajo brille. ¡Tómelo para dar una vuelta! Vea cómo Twenty Twenty-One eleva su cartera, sitio web de negocios o blog personal.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
es_CR: <span class="nav-short">Entradas</span> más antiguas

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
es_CR: <span class="nav-short">Entradas</span> más recientes

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
es_CR: El modo oscuro es una configuración del dispositivo. Si un visitante de su sitio lo solicita, su sitio se mostrará con un fondo oscuro y texto claro. <a href="%s">Obtén más información sobre el modo oscuro.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
es_CR: El modo oscuro también se puede activar y desactivar con un botón ubicado en la esquina inferior de la página.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
es_CR: Este sitio web utiliza LocalStorage para guardar la configuración cuando la compatibilidad con modo oscuro está activada o desactivada. <br>LocalStorage es necesario para que la configuración funcione y solo se utiliza cuando un usuario hace clic en el botón Modo oscuro. <br>No se guardan datos en la base de datos ni se transfieren.

en: Suggested text:
es_CR: Texto sugerido:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
es_CR: Twenty Twenty-One usa LocalStorage cuando está habilitada la compatibilidad con el modo oscuro.

en: Dark Mode support
es_CR: Compatibilidad con el modo oscuro

en: Learn more about Dark Mode.
es_CR: Más información sobre el Modo Oscuro.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
es_CR: Para acceder a la configuración del Modo oscuro, seleccione un color de fondo claro.

en: Colors & Dark Mode
es_CR: Colores y modo oscuro

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
es_CR: Publicación destacada

[ctx: Post password form]
en: Submit
es_CR: Enviar

[ctx: Post password form]
en: Password
es_CR: Contraseña

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
es_CR: Sin título

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
es_CR: Garabito, Puntarenas, 61101

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
es_CR: 123 Calle Principal

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
es_CR: 5555-1234

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
es_CR: ejemplo@ejemplo.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
es_CR: Color de fondo

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
es_CR: Este tema requiere WordPress 5.3 o más nuevo. Está ejecutando la versión %s. Por favor, actualice.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
es_CR: Página %

en: Leave a comment
es_CR: Dejar un Comentario

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
es_CR[0]: %s comentario
es_CR[1]: %s comentarios

en: 1 comment
es_CR: 1 comentario

en: On
es_CR: Encendido

en: Off
es_CR: Apagado

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
es_CR: Modo Oscuro: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
es_CR: Este contenido está protegido por contraseña. Introduzca una contraseña para verla.

en: Open menu
es_CR: Abrir menú

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Lectura" por Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Autorretrato" de Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Narcisos" de Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Roses Trémières" de Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
es_CR: Entrar

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
es_CR: Eche un vistazo a los foros de ayuda

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
es_CR: Lea la documentación del tema

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
es_CR: ¿Necesitas ayuda?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
es_CR: Twenty Twenty-One también incluye un estilo de superposición para los bloques de columnas. Con un bloque Columnas seleccionado, abra el panel "Estilos" dentro de la barra lateral del Editor. Elija el estilo de bloque "Superposición" para probarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
es_CR: Superponer columnas

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
es_CR: Twenty Twenty-One incluye bordes elegantes para su contenido. Con un bloque de imagen seleccionado, abra el panel "Estilos" dentro de la barra lateral del Editor. Seleccione el estilo de bloque “Marco” para activarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
es_CR: Enmarque sus imágenes

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
es_CR: Los patrones de bloques son grupos de bloques prediseñados. Para agregar uno, seleccione el botón Agregar bloque [+] en la barra de herramientas en la parte superior del editor. Cambie a la pestaña Patrones debajo de la barra de búsqueda y elija un patrón.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
es_CR: Agregar patrones de bloques

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
es_CR: Crea tu sitio web con bloques

en: Reading
es_CR: Lectura

en: Young Woman in Mauve
es_CR: Mujer joven en Malva

en: The Garden at Bougival
es_CR: El jardín de Bougival

en: In the Bois de Boulogne
es_CR: En el Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
es_CR: Villa con Naranjos, Niza

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Villa con Naranjos, Niza" por Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
es_CR: Hermosos jardines pintados por Berthe Morisot a finales de 1800

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "El jardín de Bougival" por Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Mujer joven en Malva" por Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "En el Bois de Boulogne" de Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
es_CR: Berthe Morisot<br>(Francés, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
es_CR: Jugando en la arena

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
es_CR: "Jugando en la arena" por Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
es_CR: Publicado en %s

en: Summary
es_CR: Resumen

en: Excerpt Settings
es_CR: Configuración de extractos

en: Thick
es_CR: Grueso

en: On Archive Pages, posts show:
es_CR: En las páginas de archivo, las publicaciones muestran:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
es_CR: Ver todas las publicaciones de %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
es_CR: Por %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_CR: Parece que no podemos encontrar lo que está buscando. Se puedes comunicar con el administrador.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_CR: Lo sentimos pero no encontramos su búsqueda. Por favor intente nuevamente con otras palabras.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
es_CR: ¿Todo listo para publicar su primera entrada? <a href="%s">Comience aquí.</a>

en: Previous post
es_CR: Entrada anterior

en: Next post
es_CR: Siguiente entrada

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
es_CR: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
es_CR: Buscar

en: Search&hellip;
es_CR: Buscar&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
es_CR[0]: Hemos encontrado %d resultado de su búsqueda.
es_CR[1]: Hemos encontrado %d resultados de su búsqueda.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
es_CR: Resultados para "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
es_CR: Etiquetado %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
es_CR: Categorizado como %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
es_CR: Editar %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
es_CR: Continuar leyendo %s

en: Dividers
es_CR: Divisores

en: Frame
es_CR: Marco

en: Borders
es_CR: Bordes

en: Overlap
es_CR: Superposición

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
es_CR: Un bloque con 3 columnas que muestran información de contacto y enlaces de redes sociales.

en: Contact information
es_CR: Información de contacto

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
es_CR: Una lista de proyectos con imágenes en miniatura.

en: Portfolio list
es_CR: Lista de portafolios

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
es_CR: Un bloque de columnas superpuestas con dos imágenes y una descripción de texto.

en: Overlapping images and text
es_CR: Superposición de imágenes y texto

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
es_CR: Un bloque de medios y texto con una imagen grande a la izquierda y otra más pequeña con un marco bordeado a la derecha.

en: Two images showcase
es_CR: Muestra de dos imágenes

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
es_CR: Tres imágenes dentro de un bloque de columnas superpuestas.

en: Overlapping images
es_CR: Imágenes superpuestas

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
es_CR: Un bloque de medios y texto con una imagen grande a la izquierda y un encabezado a la derecha. El encabezado va seguido de un separador y un párrafo de descripción.

en: Media and text article title
es_CR: Título de medios y texto del artículo

en: example@example.com
es_CR: ejemplo@ejemplo.com

en: Let&#8217;s Connect.
es_CR: Conectémonos.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
es_CR: Un texto enorme seguido de redes sociales y enlaces de direcciones de correo electrónico.

en: Links area
es_CR: Área de enlaces

en: A new portfolio default theme for WordPress
es_CR: Un nuevo tema portafolio predeterminado para WordPress

en: Large text
es_CR: Texto grande

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
es_CR: Tamaño completo

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
es_CR: Publicado %s

en: Page
es_CR: Página

en: Close
es_CR: Cerrar

en: Menu
es_CR: Menú

en: Primary menu
es_CR: Menú primario

en: Skip to content
es_CR: Omitir e ir al contenido

en: Add widgets here to appear in your footer.
es_CR: Añada widgets aquí para que aparezcan en su pie de página.

en: Footer
es_CR: Pie de página

en: Red to purple
es_CR: Rojo a púrpura

en: Purple to red
es_CR: De púrpura a rojo

en: Yellow to red
es_CR: De amarillo a rojo

en: Red to yellow
es_CR: De rojo a amarillo

en: Yellow to green
es_CR: De amarillo a verde

en: Green to yellow
es_CR: De verde a amarillo

en: Yellow to purple
es_CR: De amarillo a púrpura

en: Purple to yellow
es_CR: De púrpura a amarillo

en: White
es_CR: Blanco

en: Yellow
es_CR: Amarillo

en: Orange
es_CR: Naranja

en: Red
es_CR: Rojo

en: Purple
es_CR: Púrpura

en: Blue
es_CR: Azul

en: Green
es_CR: Verde

en: Gray
es_CR: Gris

en: Dark gray
es_CR: Gris oscuro

en: Black
es_CR: Negro

en: Gigantic
es_CR: Gigantesco

en: Huge
es_CR: Enorme

en: Extra large
es_CR: Extra grande

en: Large
es_CR: Grande

en: Small
es_CR: Pequeño

en: Extra small
es_CR: Extra pequeño

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
es_CR: Orgullosamente impulsado por %s.

en: Secondary menu
es_CR: Menú secundario

en: Comments are closed.
es_CR: Comentarios están cerrados.

en: Newer comments
es_CR: Comentarios más nuevos

en: Older comments
es_CR: Comentarios más antiguos

en: Full text
es_CR: Texto completo

en: Display Site Title & Tagline
es_CR: Mostrar título del sitio y eslogan

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_CR: Parece que no se encontró nada en este lugar. ¿Quizás quiera intentar una búsqueda?

en: Nothing here
es_CR: Aquí no hay nada

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es_CR: https://es-cr.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_CR: el equipo de WordPress
